Aşermek nedir? Çocuk mu istiyor yoksa siz mi?

 Beslenmek hayatımızın her zamanında önemlidir. Ama özellikle hamilelikte bunun üzerine titremek gerekir. Çünkü hem doğumunuzun, hem bebeğinizin sağlığı beslenmenizle ilişkilidir. Diğer ülkeleri bilemem ama bizim ülkemizde, "Aşerdiğini o an yemezsen çocukta şu olur, bu çıkar." yada "Sen iki canlısın şunu da ye, bu kadar ye." gibi söylemler çoktur. Gebelikte aşermenin hormonal etkiler sonucu gerçekleştiği bilinmektedir. Bu nedenle canın her çektiği yiyecek değil, vücut için gerekli olanlar ölçülü şekilde tüketilmelidir. Ölçüye elbette doktorunuzun kontrol ve yönlendirmesiyle belirlenecektir. Ama  genel olarak Sağlık Bakanlığının da belirttiği gibi ;Gebelik boyunca her ay 1-1.5 kg olmak üzere, tüm hamilelik boyunca toplam 10 -14 kilo alınmalıdır.
Gebeliğin ilk yarısında anne de 3–4 kg lık bir artış olur.

Hamilelik döneminde günde ortalama 200-300 ek kaloriye ihtiyaç duyulur.Hamileliğin ilk üç aylık döneminde kusmalar, iştahsızlıklar, bulantılar ve kilo kayıpları yaşanabilir. İlk üç aydaki kilo kayıpları bebeği olumsuz etkilemez. Bunlar göz önünde bulundurularak mevsiminde taze olarak neye, ne kadar ihtiyaç varsa tüketilebilir. Ama özellikle nelere dikkat etmeli diye sorulacak olursa ;Anne adayının uzun süreli yetersiz ve dengesiz beslenmesi, anne ve bebek ölümlerine yol açmaktadır. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde beslenme, hem anne hem de doğacak bebeğin sağlığını önemli oranda etkilemektedir. Her gün en az 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketilmelidirler. 

Bu besinlerin yerine 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya 1-2 kaşık çökelek tüketmeleri de yararlı olacaktır. Çiğ süt ve bundan yapılan peynirler zararlı mikropları içerdiğinden pastörize süt ve bu sütlerden yapılan peynirler tercih edilmelidir. Yine anne adayları normal zamanda yediklerine ek olarak bir adet yumurta veya yumurta kadar et, tavuk, balık tüketmelidir. Bu besinler tüketilemiyorsa kurubaklagil yemekleri, mercimekli veya nohutlu çorbaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Vitaminler açısından zengin olan taze sebze ve meyveler her öğünde düzenli olarak tüketilmelidir. Azar azar ve sık aralıklarla beslenilmeli, uzun süre aç kalınmamalıdır.Yemeklerde sıvı yağlar tercih edilmelidir. Gün içinde zeytinyağı tüketmeye özen gösterilmelidir. Fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagillerin yanında, C vitamini açısından zengin bol limonlu salata, taze soğan veya meyve tüketilmelidir. Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Böylelikle bebek, guatr hastalığı ve zeka geriliğinden korunmuş olur. İyotlu tuz, koyu renkli cam kavanozda saklanılmalı, ışıktan, güneşten ve nemli ortamlardan korunmalıdır. Böylelikle iyodun kayba uğraması engellenmiş olur.Yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa yemekler tuzsuz veya az tuzlu pişirilmelidir. Aşırı tuzlu besinler tüketilmemelidir. Gebelikte anemi (kansızlık) daha sık görülür. Anemiden korunmak için; yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller, pekmez ve taze meyve-sebze gibi yiyeceklerin daha fazla tüketilmesine özen gösterilmelidir.Sebze ve kuru baklagillerin haşlama sularının dökülmesi, vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için haşlama ve pişirme suları dökülmemelidir.Tarım ürünlerindeki zararlı olabilecek kalıntıları uzaklaştırmak için, besinler, özellikle sebze ve meyveler tüketilmeden önce çok iyi yıkanmalıdır. Bu besinleri en iyi yıkama şekli; yiyecekleri su dolu bir kapta 5-10 dakika bekletmek, bu işlemi birkaç kez tekrarlamak ve sonra çeşme altında bol suda yıkamaktır.Ambalajlı besinlerin son kullanma tarihi ve içeriğine dikkat edilmelidir. İçeriği bilinmeyen besinler gebelik süresince tüketilmemelidir.Hamilelerde D vitamini yetersizliği, anne karnındaki bebeklerin beyin ve kemik gelişimini olumsuz etkilemekte, doğumsal katarakt hastalığı ve enfeksiyon risklerini de beraberinde getirmektedir. Bütün hamile kadınlar, yazın öğle saatleri dışında günde 10-15 dakika süreyle güneşe çıkmalıdırlar.Düzensiz beslenip vitamin ilaçlarına güvendiğinizde gerekli olan ihtiyacınızın tümüyle karşılanmadığından emin olabilirsiniz. Ancak erken gebelik dönemindeki şiddetli bulantı ve kusmalarda ve ileri derecede beslenme yetersizliği gösteren anne adaylarında ise düzenli beslenmeye ek olarak vitamin tedavisi elbette vermekteyiz. Gebelikte günlük öğün sayınızı en az beş olacak şekilde tekrar ayarlayın.

 

Burada amaç midenin aşırı dolmasını ve size rahatsızlık vermesini engellemektir. Toplam alacağınız gıdayı üç öğün yerine beş ya da daha fazla öğünde yemek, erken gebelikte bulantı şikayetlerinizi engellemede, gebeliğin geç dönemlerinde de mide yanması ve şişkinlik şikayetlerinizi önlemede yardımcı olacaktır. Kan yapımında önemli yeri olan demir için ise farklı şeyler söylenebilir: Ne kadar demir içeriği yüksek besinlerle beslenirseniz beslenin, gebelikte ihtiyaç duyduğunuz demiri alabilmek için belli bir gebelik haftasından sonra (genellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren) düzenli olarak demir içeren ilaçlar kullanmalısınız.

Alacağınız demirin bebeğinizin demir depolarının oluşmasındaki önemini unutmayınÇay ve kahve tüketimi en aza indirilmelidir. Yemeklerden bir saat öncesi ve bir saat sonrasına kadar çay ve kahve içilmemelidir. Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Su her ne kadar öyle gözükmese de aslında temel bir besin maddesidir.

Suyu ve sıvı içeren gıdaları gebelik öncesi döneme göre daha fazla miktarlarda almanız kabızlık yaşamanızı engellemeye yardımcı olacak ve özellikle yaz aylarında halsizlik şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır. İdrar renginizin açık sarıdan daha koyu sarı bir renkte olması 
idrar yolu enfeksiyonunuz yoksa) sıvı alımınızın yetersiz olduğunun habercisidir Anne adaylarının günde en az iki litre sıvı almaları gerekirBu bahsettiklerimiz hamilelik sürecinde ki beslenmeydi. Aslında bu beslenme düzenine özellikle kalsiyum gibi yetersiz veya eksik kalacak vitamin ve mineral alımına hamilelikten önce başlanması çok daha etkili olucaktır. Şimdi de doğum sırasında ki beslenmeye geçelim. Doğum sürecinde beslenme

Eğer kadın aç ise doğum eyleminin başlaması güçtür. Annenin yemek yemeye ihtiyaç duyması eylemin başlaması yada ilerlemesi için annenin gerçekten besine, enerjiye gereksinimi olduğunu gösterir. Risk taşımayan gebelerin normal doğumun sancıların az olduğu ilk evresinde uygun gıdaları almasında bir sakınca yoktur.

Peki neler tüketilebilir?
Bu konuda Amerikan Obstetriyen ve Jineloglar Birliğine (ACOG) göre aspirasyon (mide içeriğinin solunum yollarına kaçması) ve müdahaleli doğum riski olmayan gebeler ağızdan tanesiz sıvı besin tüketebilirler. Fakat içerisinde partikül bulunan sıvılardan (çorba vb.) kaçınılmalıdır.
Normal doğum sürecinde bulunan annelerin ;
*Tanesiz koyu olmayan çorba.
*muhallebi.
*yoğurt, ayran, süt.
*çay, meyve suyu, tanesiz komposto.
*bal, reçel, bisküvi tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

 

Ek olarak, sezaryan doğum planlayan ve komplikasyonu olmayan gebelerde ise anesteziden iki saat önceye kadar ağızdan berrak tanesiz sıvı verilebileceği önerilmektedir..
Beslenmenin anne ve çocuk üzerinde ki etkisi ;
Annede doğumu geciktirme, moralsizlik, kusma, bulantı, baş ağrısı, müdahaleli doğum, doğum sonrası kanama,emzirme sürecinde başarısızlık. Bebekte kan glikoz seviyesinin düşmesi, solunum hareketlerinin azalmasına sebeb olur. Beslenmeyle ilgili genel bilgilerin sonuna geldik.

 

 

Mycbazaar.com olarak geniş ürün çeşitliliği ile en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla siz müşterilerimize sunmaktayız. Hedefimiz müşterilerimizi her koşulda memnun edebilmek. Myc Bazaar Bir Salteks Tekstil Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTI Alt kuruluşudur. Bizler 90’lı yıllardan buyana Tekstil  ve mobilya sektöründe hem Türkiye hem de Uluslararası Ticaret arenasında faaliyet göstermekteyiz. Bebek Giyim ve Çocuk giyim kategorilerimiz bulunmaktadır.

Bebek Giyim ve Çocuk Giyim Ürünlerinde En Uygun Fiyatlar

Çeşit çeşit Bebek kıyafetleri arasından en uygun fiyatlı ürünlerimizle bebeğinizin sağlığını kötü etkilemeyecek ürünler sizlerle. Bebeğinizin ihtiyaçları karşılayabileceğiniz ve bebeğiniz dünyaya geldiğinde onu en güzel şekilde giydirebileceğiniz Hastene çıkışı takımları kışı üşümeden geçeribileciği uzun kollu Alt Üst takımlarımız. Bebeğinizin giyim dışındaki ihtiyaçları için Bebek gereçleri kategorimiz. Bebeklerimizin bir yaşına girmesiyle kaliteli erkek bebek eşofman, erkek bebek pijama, kız bebek eşofman, kız bebek pijama kategorilimiz hizmetinizdedir.

En uygun fiyatlı Erkek ve Çocuk giyim ürünleri

Bebeklerin büyümesiyle artık aylık gruptan çıkıp yaş grubuna girmesi sırasında ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz. Çocuk giyim kategorimiz  Erkek çocuk takımları, erkek çocuk eşofman, erkek çocuk pijama kategorilerimiz kız çocuk eşofman, kız çocuk pijama kategorilerimizle hizmetinizdeyiz.

 

Bebeğiniz ve çocuğunuzun büyürken sizlere onların ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımız olmak için yanınızdayız.

 

 

Myc Bazaar